טיפול בשטח

עמותת ענב מפעילה מאז 2006 תכניות שונות של טבע תרפיה.  זהו אמצעי טיפולי יחודי שעמותת ענב מתמחה בו. במשך השנים האחרונות יצאו יותר מ-200 מסעות תחת העמותה. המסעות מתועדים על מנת ליצור ספריית ידע בנושא. כיום כלי טיפול בשטח ידוע כמקצר תהליך האבחון, הכנסת בני הנוער לשגרה ברורה וקיצור תהליך השהות במסגרות חוץ ביתיות. בנוסף לכך טיפול בשטח עובד במקומות בהם טיפולים אחרים לא עבדו.

הטיפול בטבע, היציאה החוצה והשימוש במרחבים השונים מאפשר התנסות תרפויטית חדשנית. גישה זו מבוססת על ההבנה כי בטבע קיימים יסודות מרפאים התומכים בתהליכים טיפוליים.

הדיאלוג והמפגש המתקיים בין הנער ובין הטבע תורם לחיזוק הקשר עם עצמו ועם עולמו דרך התמודדות פיזית, רגשית ונפשית. הטבע נתפס כמרחב מקודש המתאים להצבת אתגרים.

היציאה מהאיזור הבטוח מאפשרת לנער להגיע לנקודות קיצון. מה שנותן את היכולת לאבחן בצורה טובה יותר דפוסי התנהגות, לעבוד על הדברים באותו רגע, להגיב ולשקף. היכולת של הנער לראות התקדמות מאוד בולטת בשטח. היתרון העצום בכלי הזה הוא שזה תמיד יהיה שם בשבילו גם אחרי השהות בהוסטל, החוויה נצרבת בתודעה כדבר מרגיע . זאת מתנה לחיים,  כלי שתמיד יהיה,  דרך שנותנת להסתכל על החיים ממקום אחר.

למידע נוסף על תוכניות השטח >>
 


בנימה אישית...

שם: זהר ויסמן

מסגרת: צוות שביל לטיפול שטח, עמותת ענ"ב

אני מאמין: טיפול שטח הוא כלי רב עוצמה ליצירת שינוי אצל המטפל והמטופל. המפגש עם השטח, ההליכה, העצירה, ההתמודדות עם פחדי הלילה וההתעוררות אל השמש הזורחת יוצרים כל פעם מפגש ייחודי וחד פעמי המאפשר לבחון דפוסים קיימים, לחלום חלומות ולחולל שינוי.
חוויה שנצרבה בזיכרון: במהלך מסע עם אחד המעונות, ישבנו לנוח בתוך המפל של נחל משמר. דיברנו על מוזיקה ושירים אהובים ואחת הנערות החלה לשיר ברוסית. לא הבנתי את המילים, אבל הקול הצלול שלה, שהדהד מהסלעים, יצר עבורי חוויה שעדיין מהדהדת בליבי.
 


 
צרו קשר:
רשתות חברתיות
 Youtube